Fotografia ślubna Wieliczka


Miasto Wieliczka leży na południowy wschód od Krakowa Miasto znane jest z unikatowej w skali świata kopalni soli, którą odwiedza ponad 1 mln turystów rocznie.

Wybrane domy weselne/restauracje/hotele w Wieliczce i okolicy:

- Zdjęcia ślubne Folwark Zalesie

Zdjęcia ślubne Folwark Zalesie

 

- Restauracja PSS Pawilon w Brzesku

Restauracja PSS Pawilon w Brzesku

 

Zobacz koniecznie wybrane zdjęcia ślubne z ceremonii w Wieliczce:

fotografia_slubna_wieliczka Fotografie ślubne Iwony i Declana wykonane w Folwarku Zalesie w Wieliczce

 

Zabytki Wieliczki:

Kościół św. Klemensa - klasycystyczny kościół wzniesiony z fundacji mieszczan w 1381 r. W tym stanie przetrwał do 1786 r. Obecny kształt kościoła pochodzi z XIX w., ale w kościele znajdują się również starsze elementy, z XIII i XIV w. Zachowała się XVII-w. kaplica grobowa Morsztynów, zdobiona stiukami włoskiego artysty Baltazara Fontany z 1693 r. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca dzwonnica, ufundowana przez Jana III Sobieskiego po pogromie nad Turkami w XVII w. Dzwonnica została zaprojektowana przez włoskiego architekta Pellegriniego. Jej budowę ukończono w 1699 r.

Zespół Kościelno-Klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów - pierwsza murowana świątynia małopolskiej prowincji Reformatów, wybudowana w I poł. XVII w. Świątynia ufundowana przez Zygmunta III Wazę. Usytuowany na południe od rynku. W kościele mieści się Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki oraz Sługi Bożego Brata Alojzego Kosiby, związanego przez część swojego życia z Klasztorem. W ogrodach klasztornych mieści się kaplica - kopia Porcjunkuli.

Kościół św. Sebastiana - modrzewiowy kościółek zbudowany w 1582 r., a w 1598 r. nastąpiła jego konsekracja przez kardynała Jerzego Radziwiłła. Wnętrze kościółka zdobią unikatowe witraże krakowskiej firmy Żeleńskiego wg projektu Stanisława Matejki oraz polichromia wykonana przez Włodzimierza Tetmajera w 1906 r.

Zamek Żupny - dawna siedziba zarządu saliny od końca XIII w. do 1945 r. Zbudowany na przełomie XIII i XIV w., wielokrotnie przebudowywany, w czasie wojny uległ zniszczeniu. Po odrestaurowaniu przeznaczony na siedzibę Muzeum z pracowniami naukowymi i konserwatorskimi oraz magazynem zbiorów.

Pałac Konopków - powstał w latach 80. XVIII w., został wzniesiony z inicjatywy Jana i Piotra Konopków. W czasach PRL-u znajdowała się tu biblioteka publiczna do czasu katastrofy budowlanej. Obecnie wyremontowany i jest siedzibą IPN-u.

Pałac Przychockich - zbudowany w XVIII w. Obecnie znajduje się tam szkoła zawodowa.

Wielicki Magistrat - został zbudowany w stylu tzw. neogotyku angielskiego na miejscu starego cmentarza i kościoła św. Ducha.

Siedziba starostwa wielickiego - jest neogotyckim gmachem wzniesionym na cześć Franciszka Józefa I w 1898 r. z okazji 50. rocznicy objęcia przez niego cesarskiego tronu.

Parki

Park Adama Mickiewicza z XVIII w.
Park św. Kingi z II poł. XVIII w., dawny park sanatoryjny

Rynki

Rynek Górny - zabudowa wokół rynku powstała na kanwie średniowiecznego układu szachownicowego.
Rynek Dolny (Rynek Solny, zwany też Oberżyskiem - niegdyś służył jako miejsce handlu solą. Znajduje się przy nim główne wejście do Szybu Regis)
Pomnik Adama Mickiewicza - ufundowany w XX w. i ustawiony w parku Mickiewicza. W latach 40. XX w. przeniesiony na wielickie planty w centrum miasta.
(źródło: Wikipedia)

Andrychów, Będzin, Bielsko Biała, Bujaków, Bytom. Chorzów, Cieszyn, Czechowice Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Jędrzejów, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kęty, Kielce, Kluczbork, Knurów, Koniaków, Kraków, Łaziska, Łódź, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Mysłowice, Myszków, Nędza, Olesno, Olkusz, Opole, Orzesze, Oświęcim, Piekary Śląskie, Pszczyna, Racibórz, Radomsko, Radzionków, Ruda Śląska, Rudy, Rudy Raciborskie, Rybnik, Siemianowice, Siewierz, Skoczów, Sosnowiec, Strzelce Opolskie, Świętochłowice, Szczyrk, Tarnowskie Góry, Tarnów Opolski, Toszek, Trzebinia, Tychy, Ustroń, Wadowice, Wieluń, Wisła, Włodowice, Wodzisław Śląski, Zabrze, Zakopane, Zawiercie, Żory.