Fotografia ślubna Jastrzębie Zdrój

Miasto na prawach powiatu położone w południowej części województwa śląskiego. Największe, po Rybniku miasto ROW-u. Jest to jedno z najmłodszych miast Polski (prawa miejskie od 1963 r.). Liczy 93072 mieszkańców (2008), a jego powierzchnia zajmuje 88,62 km2. Miejscowość rozwijała się od połowy XIX wieku jako uzdrowisko. W latach 50. XX wieku odkryto tu znaczne zasoby węgla kamiennego co przekształciło miasto w znaczący ośrodek przemysłowy.

Centrum Jastrzębia-Zdroju zbudowane zostało w miejscu istniejących wcześniej pól uprawnych, łąk i stawów hodowlanych często oddzielonych jarami i lasami. Pozostałości takiego krajobrazu w centrum miasta zachowały się m.in. przy ul. Cieszyńskiej, gdzie znajduje się Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego. Na terenie miasta istnieje również cenny Park Zdrojowy z ponad 70 gatunkami drzew. Zachowały się także fragmenty lasów, w tym lasy Kyndra i Pastuszyniec, będące niegdyś częścią lasów beskidzkich. W wielu miejscach istnieją jeszcze zalesione jary, a także aleje dębowe fragmenty dawnych traktów.

Przyroda najbardziej ucierpiała w trakcie budowy osiedli oraz z powodu rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego i tym samym konieczności powstania osadników i hałd, które wciąż się powiększają. Jednak niektóre dzielnice m.in. Ruptawa i Bzie Zameckie nie zostały uprzemysłowione ani silnie zurbanizowane i są atrakcyjnym miejscem do wypoczynku i rekreacji m.in. dla rowerzystów.

 

Wybrane zdjęcia ślubne z ceremonii w Jastrzębiu-Zdroju:

fotografia ślubna Jastrzębie zdjęcia ślubne z kościoła św. Katarzyny

 

 

Parki


Park Zdrojowy im. dr Mikołaja Witczaka (dz. Zdrój), gdzie dominują graby pospolite, dęby szypułkowe z domieszką klonów pospolitych, klonów jaworów i brzóz brodawkowatych
Park Dąbrówka (dz. Zdrój, koło hotelu Dąbrówka), gdzie rosną różanecznik katawbijski, dwie pomnikowe lipy drobnolistne, dąb szypułkowy, kilka modrzewi i robinie
Park Uniwersytecki (dz. Zdrój, wokół Uniwersytetu Śląskiego), gdzie rosną stare dęby szypułkowe i czerwone, klony, brzozy, pojedyncze modrzewie oraz lipy
Park Zamkowy (wokół pałacu w Boryni)
Park Dworski Krajobrazowy (Bzie Zameckie, wokół dworu obronnego; niedostępny)
Jar Południowy

Zabytki
Park Zdrojowy z XIX w. z m.in. pijalnią wód, muszlą koncertową, łazienkami (1862) i Domem Zdrojowym (1862).
Willa Józefa Witczaka z 1938, zbudowana w stylu amerykańskim.
Kościół drewniany z XVII w. pw. św. Barbary i św. Józefa w Jastrzębiu Dolnym. Został przeniesiony z Jedłownika w 1974 roku. Parafia została erygowana 1 lutego 1976 roku. Dzisiejszy wygląd kościoła zapewne znacznie odbiega od pierwowzoru, gdyż w 1888 roku budynek gruntownie odrestaurowano oraz przebudowano. Kościół jest budowlą drewnianą, składającą się konstrukcji zrębowej oszalowanej deskami.
Pałac w Boryni klasycystyczny z silnymi wpływami późnego baroku. Zbudowany w XVIII w. w dzielnicy Boryni. Budowla piętrowa na planie prostokąta murowana z cegły.
Kościół barokowo-klasycystyczny z I poł. XIX w. w Jastrzębiu Górnym im. św. Katarzyny z 1825 roku. Nawa jest zbudowana na planie prostokąta o zaokrąglonych narożnikach. Przylega do niej wieża, po której bokach usytuowane są dwie lokalności wypełniające narożniki. Wieża zwieńczona jest baniastym hełmem z latarnią, pokrytym blachą.

Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym, stan po przebudowie. Pierwotnie "pawilon muzyczny" (ówczesna nazwa) był drewniany.
Kościół barokowo-klasycystyczny z XVIII w. w Szerokiej im. Wszystkich Świętych. Budową przypomina kościół św. Katarzyny.
Zabudowa dawnego uzdrowiska w Zdroju. W jej skład wchodzą stare wille, klasztor sióstr Boromeuszek, kościół NSPJ, Park Zdrojowy oraz liczne obiekty z okresu jastrzębskiego uzdrowiska. Niektóre obiekty uległy zniszczeniu (np. spalone sanatorium Górnik)
Dwór Obronny z XVII w. w Bziu Zameckim w stylu późnorenesansowym. Podczas trwania II wojny światowej dwór został częściowo zniszczony. Został odbudowany po wojnie. Jest otynkowany w całości, dachy są dwuspadowe, pokryte dachówką. Dwór w Bziu jest jedyną zachowaną w naszym regionie budowlą tego rodzaju.
Kapliczka w Cisówce,
Kapliczka w Szerokiej (późnobarokowa) z XVIII wieku,
Kapliczka w Szotkowicach,
Dawny Kompleks Katolickiego Zakładu Dziecięcego z kościołem, klasztorem, budynkiem sanatoryjnym, szpitalem z 1881 roku,
Dawny Kompleks Ewangelickiego Zakładu Dziecięcego z sanatoriami Dąbrówka (obecnie hotel) i Mieszko oraz parkiem (1890-1905),
Sanatorium Spółki Brackiej z 1911 roku, obecnie filia Uniwersytetu Śląskiego,
Sanatorium Marszałka Piłsudskiego z 1928 roku, obecnie szpital dziecięcy,
Wille i pensjonaty zdrojowe,
Krzyże przydrożne,
Kaplica grobowa na cmentarzu w Jastrzębiu Górnym klasycystyczna, XIX wiek,
Pomnik św. Jana Nepomucena.

 

(źródło: Wikipedia)

Andrychów, Będzin, Bielsko Biała, Bujaków, Bytom. Chorzów, Cieszyn, Czechowice Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Jastrzębie Zdrój, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Jędrzejów, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kęty, Kielce, Kluczbork, Knurów, Koniaków, Kraków, Łaziska, Łódź, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Mysłowice, Myszków, Nędza, Olesno, Olkusz, Opole, Orzesze, Oświęcim, Piekary Śląskie, Pszczyna, Racibórz, Radomsko, Radzionków, Ruda Śląska, Rudy, Rudy Raciborskie, Rybnik, Siemianowice, Siewierz, Skoczów, Sosnowiec, Strzelce Opolskie, Świętochłowice, Szczyrk, Tarnowskie Góry, Tarnów Opolski, Toszek, Trzebinia, Tychy, Ustroń, Wadowice, Wieluń, Wisła, Włodowice, Wodzisław Śląski, Zabrze, Zakopane, Zawiercie, Żory.