Olesno

Miasto w woj. opolskim, siedziba gminy Olesno i powiatu oleskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. częstochowskiego. Położone jest nad rzeką Stobrawą. Stacja kolejowa Olesno Śląskie.

Zabytki
Kościół św. Michała, zbudowany w 1374 r. z fundacji księcia Władysława Opolskiego. Murowany, wielokrotnie przebudowywany. Obecnie z cechami gotyckimi i barokowymi. Portal gotycki z XIV/XV wieku, ołtarz wczesnobarokowy, w prezbiterium dekoracja stiukowa z 1657 r. Otoczony murem z arkadką i bramą.
Kościół Parafialny Bożego Ciała, obecny, zbudowany w 1913 roku, murowany, wzniesiony na miejscu poprzedniego drewnianego z XVII i XVIII wieku, który został przeniesiony do Gronowic. (Niestety ostatnio spłonął).
Kościół Odpustowy św. Anny - to najciekawszy i zarazem najładniejszy obiekt sakralnych zabytków budownictwa drewnianego. Zbudowany w 1518 roku. Do głównej nawy dobudowano w latach 1668-1670 pięć kaplic usytuowanych na rzucie gwiazdy. Konstrukcja zrębowa na podmurowaniu. W ołtarzu głównym, stare, XVI-wieczne rzeźby. W nawie głównej, na belce tęczowej, rzeźbiona figura z XVII wieku. Wiele innych elementów starego wyposażenia liturgicznego, późno gotyckiego i późnorenesansowego. (Ołtarz został skradziony. Do dnia dzisiejszego odzyskano tylko kilka figur. To co możemy oglądać, to replika.)
Ratusz z 1820 roku, w miejscu starszego z XVII wieku. Usytuowany w jednym z narożników czworobocznego rynku, z czasów lokacji. W 1945 roku spalony, odbudowany bez charakterystycznego wysokiego dachu z wieżą.
Kościół ewangelicki z połowy XIX w.
Mury obronne, rozebrane w XVII, pozostałości przy ul. Lompy
Kamienica barokowa przy ul. Jaronia 7, dwutraktowa, z sienią przelotową, nie ma osi. Elewacja frontowa trójosiowa, szczyt ujęty spływami, zwieńczony półkoliście.
pozostałości zespołu dworskiego z XIX w. (Olesno - Świercze), oficyna, czworak, spichlerz, wozownia (obecnie mieszkania i magazyny), pozostałości parku.

(źródło: Wikipedia)

Andrychów, Będzin, Bielsko Biała, Bujaków, Bytom. Chorzów, Cieszyn, Czechowice Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Jędrzejów, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kęty, Kielce, Kluczbork, Knurów, Koniaków, Kraków, Łaziska, Łódź, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Mysłowice, Myszków, Nędza, Olesno, Olkusz, Opole, Orzesze, Oświęcim, Piekary Śląskie, Pszczyna, Racibórz, Radomsko, Radzionków, Ruda Śląska, Rudy, Rudy Raciborskie, Rybnik, Siemianowice, Siewierz, Skoczów, Sosnowiec, Strzelce Opolskie, Świętochłowice, Szczyrk, Tarnowskie Góry, Tarnów Opolski, Toszek, Trzebinia, Tychy, Ustroń, Wadowice, Wieluń, Wisła, Włodowice, Wodzisław Śląski, Zabrze, Zakopane, Zawiercie, Żory.