Ustroń

Miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego.

Znane uzdrowisko na Śląsku Cieszyńskim. Leży w Beskidzie Śląskim nad rzeką Wisłą.

Ustroń jest znanym ośrodkiem wczasowym i wypoczynkowym.

Zabytki i atrakcje:

Kościół pod wezwaniem św. Anny w dzielnicy Ustroń Nierodzim.

Drewniany, konstrukcji zrębowej, zwrócony prezbiterium ku zachodowi. Do trójbocznie zamkniętego prezbiterium przylegają zakrystia (od południa) i skarbczyk (od północy), niewyodrębniające się z bryły kościoła. Nawa prostokątna, szersza od prezbiterium, kryta stropem. Nad prezbiterium i nawą wspólny dach dwuspadowy. Nad nawą od wschodu wznosi się czworoboczna wieża, nadbudowana w 1938 r., zwieńczona cebulastym hełmem z ośmioboczną latarnią. W latach 1965-1966 świątynię gruntownie restaurowano i obito ściany budowli gontem. Wieża i szczyt wschodni szalowane deskami. Wyposażenie kościoła późnobarokowe, z XVIII i początków XIX w., polichromia odnawiana współcześnie. W ołtarzu głównym, z rzeźbami Boga Ojca w glorii (w zwieńczeniu) oraz świętych Józefa i Jakuba, obraz z 1704 r., przedstawiający św. Annę Samotrzecią. Ambona rokokowa z trzeciej ćwierci XVIII w. z wyobrażeniami Wiary, Nadziei i Miłości na baldachimie.

Świątynię uznano za obiekt zabytkowy już w 1929 r.

W 2000 r. w parafii odbyła się uroczystość poświęcenia nowych dzwonów. Dzwonnicę z 4 dzwonami usytuowano w pobliżu kościoła.

Kościół jest elementem szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego.

Kościół pod wezwaniem św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu w obecnym kształcie pochodzi z XVIII wieku, po rozbudowach w wieku XIX.

Pierwsze zmianki o parafii ustrońskiej pochodzą z 1447. Kościół był wówczas drewniany i zlokalizowany na obecnym starym cmentarzu katolickim. W okresie reformacji trafił w ręce ewangelików. Do Kościoła katolickiego powrócił w 1654, jako filialny parafii w Goleszowie. Pod koniec XVIII wieku z powodu fatalnego stanu budynku podjęto decyzję o jego zamknięciu.

Przerwa w działalności trwała zalewdwie rok - w 1784 utworzono nową, samodzielną parafię, a za świątynię posłużyła kaplica zlikwidowanego sierocińca jezuickiego - po przebudowie poświęcono ją w 1788 (pierwszym proboszczem został były jezuita).

W latach 30. XIX wieku w miejsce dotychczasowej wieży drewnianej wybudowano murowaną, istniejącą do dzisiaj. W kolejnej dekadzie przystąpiono do kolejnych prac rozbudowujących kościół - poszerzono nawę i prezbiterium. W takim kształcie świątynia istnieje do dnia dzisiejszego.

W ostatnich latach XX wieku dokonano kilku znaczących remontów - w 1997 wymieniono zegar na wieży, w 1998 pokryto nowym gontem dach, a w 2000 wymieniono okno.

Z zachowanych, ciekawszych elementów należy wymienić barokowo - klasycystyczną ambonę, chrzcielnicę, obraz św. Klemensa z XIX wieku, drewniane stacje drogi krzyżowej z końca XIX wieku oraz organy z początku XX wieku. Przed kościołem stoją kamienne figury św. Jana Nepomucena oraz św. Józefa z Dzieciątkiem (XVIII wiek) wykonane przez Wacława Donaya ze Skoczowa.

Od strony północnej do kościoła przylega dawny jezuicki sierocieniec z 1740, częściowo rozebrany w latach 30. XX wieku.

Równica szczyt górski o wysokości 885 m n.p.m. w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brenicy.

Stoki i sam wierzchołek porośnięte lasami głównie bukowymi i mieszanymi.

Na podszczytowej polanie, na wysokości 785 m n.p.m. znajduje się schronisko górskie założone w roku 1927, którego wygląd nawiązuje do architektury regionalnej. Wewnątrz mieści się placówka GOPR.

Do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga asfaltowa z Ustronia. Na szczycie Równicy oraz obok schroniska węzeł szlaków turystycznych, którymi dotrzeć można: do centrum Ustronia, Ustronia Polany, Skoczowa, Brennej i na Przełęcz Salmopolską. Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki.

Spod szczytu rozciąga się rozległa panorama Beskidu Śląskiego ze szczytami: Czantorii Wielkiej, Małej, góry Tuł, Skrzycznego, Soszowa Wielkiego, Baraniej Góry, Malinowskiej Skały.

(źródło: Wikipedia)

Andrychów, Będzin, Bielsko Biała, Bujaków, Bytom. Chorzów, Cieszyn, Czechowice Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Jędrzejów, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kęty, Kielce, Kluczbork, Knurów, Koniaków, Kraków, Łaziska, Łódź, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Mysłowice, Myszków, Nędza, Olesno, Olkusz, Opole, Orzesze, Oświęcim, Piekary Śląskie, Pszczyna, Racibórz, Radomsko, Radzionków, Ruda Śląska, Rudy, Rudy Raciborskie, Rybnik, Siemianowice, Siewierz, Skoczów, Sosnowiec, Strzelce Opolskie, Świętochłowice, Szczyrk, Tarnowskie Góry, Tarnów Opolski, Toszek, Trzebinia, Tychy, Ustroń, Wadowice, Wieluń, Wisła, Włodowice, Wodzisław Śląski, Zabrze, Zakopane, Zawiercie, Żory.